Kasy fiskalne i ich rodzaje

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Praktycznie każda działalność gospodarcza wymaga od właściciela zakupu urządzenia fiskalnego, które będzie rejestrowało wszystkie sprzedane towary i usługi w firmie. Pozwala to na znacznie łatwiejsze skontrolowanie działań przedsiębiorstwa i umożliwia prowadzenie skutecznej gospodarki towarowej. Wszystko bowiem będziemy mieli komputerowo udokumentowane – jakie towary i w jakiej ilości zostały sprzedane oraz jaki wpływ na sprzedaż miała zmiana ceny. Właśnie kontrolowanie tego typu czynników może okazać się kluczowym elementem w działaniu firmy.

Zgodnie z rozporządzeniami przedsiębiorstwa za sprzedane usługi i dobra muszą wystawiać paragony. Za ich drukowanie odpowiedzialne są Kasy fiskalne, a te możemy podzielić na trzy kategorie. Wybór jednej z nich jest po prostu zależny od prowadzonej działalności.

Przeglądając rynek kas da się zauważyć trzy różne rodzaje tych urządzeń:

1. Małe kasy fiskalne – poręczne urządzenia, wyposażone w kilkanaście guzików, mały wyświetlacz oraz miejsce na rolkę do paragonu. Są one poręczne, dlatego poleca się ich zakup dla małych jednoosobowych firm, posiadających ograniczony asortyment. Przydatne będą również dla ludzi mobilnych, ponieważ noszenie ich ze sobą nie stwarza żadnych problemów. Ich ceny wahają się w granicach 500-1000 złotych, co jest głównie zależne od posiadanych funkcji, a także szybkości drukowania.

2. Średnie kasy fiskalne – znacznie większe i często spotykane w sklepach. Posiadają więcej miejsca na zapis kodów ze znajdujących się w firmie towarów. Zawierają także widoczny dla klientów wyświetlacz oraz umożliwiają podział różnych produktów do pewnych podkategorii. Mimo większych gabarytów ich cena wcale nie jest wysoka, a tego typu kasy można dostać już za około 1600 złotych.

3. Kasy systemowe – najlepsze rozwiązanie dla wielkich supermarketów, a także dyskontów, które dziennie obsługują pokaźną liczbę klientów. Posiadają największą pamięć, a także umożliwiają przesyłanie na bieżąco danych do komputera. Na taką kasę trzeba wydać już minimum 2500 złotych.